انواع لوگو – با 7 سبک طراحی لوگو آشنا شوید!

انواع لوگو

اصطلاح “لوگو” غالباً به عنوان کت و شلوار برای تعریف هر نمادی که یک شرکت برای نمایندگی بصری نام تجاری خود طراحی کرده است، استفاده می شود.

اما در مورد طراحی آن دو دسته اصلی وجود دارد:

لوگوهایی که فقط از یک نوع تشکیل شده اند، نشان دهنده نام یا حروف اول یک شرکت هستند و لوگوهایی که هم متن دارند و هم نماد.

هر نوع لوگو می تواند هدف متفاوتی داشته باشد، اما سبک های خاصی در سال های اخیر محبوبیت بیشتری داشته است، به ویژه در بیشتر مشاغل فعال بصورت آنلاین.

مایکل ایوامی در لوگو می نویسد: “بیشتر اوقات، لوگوها صرفاً کلامی و تصویری عمل می کنند:کلمه ای با یک حرف که باعث ایجاد یک جناس بصری می شود ، به عنوان مثال یک نماد حاوی یک نام شرکت.”
نوع مختلف لوگو را می توان در این دسته ها قرار داد: Emblem، Wordmark ،Abstract ، لوگوهای Mascot و Combination. بیایید درباره آنها بیشتر بدانیم!

لوگوهای نشانه ای یا Emblem

این نوع لوگوها به روشی ساده اما پررنگ نشان دهنده شرکت است. در بیشتر موارد، تصویر انتزاعی و سبک است تا علاقه بصری ایجاد کند. اکثر شرکت هایی که از این نوع لوگو استفاده می کنند دارای یک لوگوی اصلی بسیار ساده هستند، اما ممکن است تصمیم بگیرند نسخه های جایگزین دیگری ایجاد کنند که کمی پر زرق و برق تر به نظر برسند. ذهن انسان خیلی راحت تر از یک شکل پیچیده می تواند یک فرم ساده را به خاطر بسپارد. اگر قصد ایجاد یک تجارت بزرگ را دارید بهتر است از یک نماد ساده استفاده کنید.

زمان استفاده از لوگوهای Emblem:

اگر به عنوان مثال، نام تجاری به خوبی پیام را نمی رساند، علائم تصویری و انتزاعی میتواند برای تجارت جهانی گزینه خوبی باشد. اگر پیش بینی تغییراتی در مدل کسب و کار خود را در آینده داشته باشید، ممکن است بهترین انتخاب باشد. ممکن است شما در ابتدا بخواهید فقط پیتزا بفروشید و لوگوی خود را به شکل پیتزا بزنید، اما اگر بخواهید شروع به فروختن ساندویچ یا برگر کنید چی؟

لوگوی emblem

مزایا:

نام تجاری شما مطمئناً هنگامی که لوگوی خوبی را ارائه کردید، آزمایش خواهد شد. علاوه بر این، شانس یافتن مارک دیگری با لوگو مشابه شما به ویژه کمتر است. لوگوهای Emblem به یاد ماندنی و حرفه ای هستند و احساس قدرتمندی به برند شما می بخشند.

معایب:

مقیاس پذیری احتمالاً تنها عیب لوگوهای Emblem است. از آنجا که جزئیات بسیار زیادی وجود دارد، ممکن است در صورت تغییر اندازه با وضوح کمتر یا خوانا نبودن روی تابلوی تبلیغات، خیلی خوب به نظر نرسند.

لوگوی لوگوتایپ Wordmark

یکی از رایج ترین انواع لوگو است. اما دقیقاً چیست و چرا بسیاری از مارک های موفق از آن طرفداری می کنند؟ تایپ یک کلمه از نام تجاری است که به عنوان لوگو آن استفاده می شود و هیچ تصویری ندارند.

به لطف تطبیق پذیری آنها، لوگوهای Wordmark در هر صنعتی یافت می شوند. برخی از تجارت هایی که لوگوهای متنی را انتخاب کرده اند عبارتند از کوکاکولا، گوگل، Ikea، فوربس، دیور و بسیاری دیگر. آیا این بدان معنی است که لوگوهای wordmark فقط برای شرکت های بزرگ و مارک های لوکس مناسب است؟ اصلا.
اگر یک کسب و کار جدید هستید و انتخاب لوگوی Wordmark تصمیم خوبی است، فقط مطمئن شوید که آن نام برای استفاده از طراحی آن کوتاه است. هر چیزی بیش از حد طولانی باشد به هم ریخته به نظر میرسد.

لوگوی wordmark

مزایا:

این روش ساده و در عین حال تأثیرگذار، نام برند شما را به بازار عرضه خواهد کرد. به محض داشتن قلم و سبک لوگو، می توانید آن را با عناصر دیگر مخلوط کرده و انواع مختلفی از تغییرات لوگو را ایجاد کنید. همچنین به مشاغل جدیدی که نیاز به شناخت سریع دارند کمک می کند.

معایب:

اگر به خوبی طراحی نشود، یک تایپوگرافی به تنهایی ممکن است عمومی و فاقد ارزش مادی باشد. اگر نام تجاری شما بلند باشد، این نوع طراحی لوگو کارآمد نخواهد بود. علاوه بر این، با گذشت زمان شما باید فونت ها را تغییر دهید تا از آخرین روند طراحی قلم مطلع شوید.

لوگوی انتزاعی یا Abstract

لوگوی بعدی Abstract است که از یک تصویر و بدون هیچ حرفی ساخته شده است. با این لوگو احساسی که میخواهید برند شما ایجاد کند را ایجاد میکنید. علامت انتزاعی نوع خاصی از لوگو تصویری است. به جای اینکه یک تصویر قابل تشخیص باشد – مانند یک سیب یا پرنده، یک شکل هندسی انتزاعی است که نمایانگر تجارت شماست و مارک تجاری شما را به یک تصویر واحد متراکم می کنند. با این حال، به جای اینکه محدود به تصویری از چیزی قابل تشخیص باشد، به شما این امکان را می دهند که چیزی منحصر به فرد برای نشان دادن نام تجاری خود بسازید.

لوگوی انتزاعی یا abstract

مزایا:

با داشتن یک لوگوی انتزاعی که هنوز هم می تواند هویت نام تجاری شما را به نمایش بگذارد، شما چیزی منحصر به فرد و بلافاصله قابل شناسایی در بازار ایجاد خواهید کرد. دلیل دیگر می تواند تطبیق پذیری استفاده از آن در کمپین های تبلیغاتی و کالاهای مارک دار استفاده کنید.

معایب:

اگر نام تجاری جدیدی هستید، ممکن است مجبور شوید برای کمک به مردم در شناخت شهرت برند خود تلاش بیشتری انجام دهید. راه حل این است که با ایجاد یک لوگوی انتزاعی احساسی خاص را که شما به دنبال آن هستید منتقل کنید و شاید برای مدتی با نام برند همراه شوید، فقط تا زمانی که مردم شما را بشناسند.

لوگوهای شخصیت یا Mascot

آیا تجارت شما در بازار برای یک برند قوی و به یاد ماندنی است؟

تاکنون، احتمالاً شنیده اید که راه تحقق این امر از طریق یک لوگو منحصر به فرد و قابل بازپرداخت است، لوگویی که می تواند ارتباط احساسی فراموش نشدنی با مخاطبان شما ایجاد کند.

اگر می خواهید خانواده ها را مجذوب خود کنید، گروهی از طرفداران را متحد کنید یا در رقابت خود کاملاً قدرتمند به نظر برسید، یک لوگو Mascot ممکن است مورد پسند شما باشد.

لوگو شخصیت یا Mascot چیست؟

آنها اغلب رنگارنگ، گاهی کارتونی و همیشه سرگرم کننده هستند. همچنین راهی عالی برای ایجاد سخنگوی برند خود هستند. لوگو Mascot به سادگی یک شخصیت مصور است که نمایانگر شرکت شما است. آنها را به عنوان سفیر تجارت خود در نظر بگیرید.

اینکه شخصیت برند شما واقعاً چیست کاملاً به خود شما و پیامی که می خواهید برای مخاطب خود بفرستید بستگی دارد. برخی از آنها تصمیم می گیرند که با موجودات افسانه ای و موجودات انتزاعی همراه شوند، در حالی که دیگران چهره واقع بینانه تری را انتخاب می کنند تا در مورد مارک خود صحبت کنند.شما می توانید از اشیا بی جان یا نسخه های کارتونی افراد عادی استفاده.

لوگوی شخصیتی یا mascot

چه کسی از لوگوهای شخصیت استفاده می کند؟

لوگوهای شخصیت بسته به نحوه استفاده از آنها و پیام تجاری در پشت آنها، می توانند در صنایع مختلف کار کنند. با این حال، آنها معمولاً در بخش سرگرمی ظاهر می شوند، زیرا آنها آرم روح انگیز سرگرم کننده ای هستند که باعث لبخند مردم می شوند. اکثر تجارت هایی که ازین نوع لوگو استفاده میکنند: گیمرها، تیم های ورزشی، برند ها، رستوران ها و…

مزایا:

 اگر نام تجاری شما خانواده ها و فرزندان را مورد هدف قرار می دهد، لوگو شخصیت راهی عالی برای پیش بردن کار است. این به شما کمک می کند یک رویکرد سرگرم کننده و دوستانه ایجاد کنید.

معایب:

 وقتی نام تجاری شما بخواهد پیامی جدی و حرفه ای ارسال کند، قطعاً نمی توانید از لوگو شخصیت استفاده کنید.

لوگوهای ترکیبی یا Combination

نام کاملاً قابل توضیح است. لوگوهای ترکیبی، از ترکیب عکس و کلمات درکنار هم به وجود می آیند.
حروف را نزدیک نمادها ، فرم های انتزاعی ، شخصیت (Mascot)  قرار دهید یا تلفیقی بین مونوگرام و یک لوگو انتزاعی ایجاد کنید. هرچه به درد شما بخورد. شما فقط باید به پیامی که می خواهید از طریق لوگوی خود ارسال کنید توجه داشته باشید و به یاد داشته باشید که این بخشی از هویت برند شما است.

چه زمانی از علامت ترکیبی استفاده کنید:

اگر تازه شروع به کار کرده اید قطعاً می خواهید این نوع لوگو را در نظر بگیرید. علائم ترکیبی هنگام تماس مخاطب با کسب و کار شما، نشانه های بصری متعددی به شما می دهد که به آنها کمک می کند تا به مرور شما و تجارتتان را به یاد آورند.

اگر می خواهید لوگوی خود را علامت تجاری کنید، آنها همچنین گزینه بسیار خوبی هستند، زیرا جفت شدن نمادها با متن به شما در ایجاد یک تصویر متمایز کمک می کند.

لوگوی ترکیبی یا Combination

قبل از استفاده از لوگو ترکیبی چه مواردی را باید در نظر گرفت:

همه کاره نباید به معنای بیش از حد باشد. تصور کنید که چگونه می خواهید نام و نماد شما با هم کار کنند، طراحی لوگو خود را تمیز و با پیام نگه دارید.
اگر نمی توانید نوع لوگوی خود را انتخاب کنید فقط آنها را ترکیب کنید.

نکته جالب در مورد این نوع لوگو این است که وقتی مردم شما را می شناسند، می توانید روی لوگو انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید و از آن به روش های مختلف استفاده کنید. در بعضی شرایط، می توانید فقط از متن یا فقط از تصویر استفاده کنید.

مزایا:

یک کلمه: تطبیق پذیری. با استفاده از هر دو عکس و کلمه، می توانید از لوگو خود برای ایجاد یک پیام تجاری روشن استفاده کنید. این ترکیب همچنین امکان ایجاد نام تجاری آسان را فراهم می کند. به عنوان مثال نام شرکت شما، همراه با یک تصویر (انتزاعی یا غیره) به عنوان یک نام مرتبط می شود ، بنابراین در نهایت مشتریان شما فقط نماد را می بینند و بلافاصله به نام تجاری شما فکر می کنند.
همچنین اگر می خواهید لوگو آینده شما با تغییرات سازگار باشد، این گزینه عالی است.

معایب:

 اگر هدف شما مینیمالیسم و ​​سادگی است، این نوع لوگو ممکن است نام تجاری بصری شما را بیش از حد بار بیاورد.

لوگوهای پویا یا Dynamic

یک لوگوی پویا معروف به سازگار بودن است. لوگویی که بسته به زمینه ای که در آن قرار دارد تغییر می کند. ممکن است یک جنبه خاص از آن تغییر کند، مانند جهت نماد یا محل قرارگیری رنگ ها. یا اینکه کل طرح با هر بار ارائه لوگو، یک بازسازی اساسی انجام دهد. با این حال ، لازم به یادآوری است که برخی از عناصر اساسی لوگوی شما، بدون در نظر گرفتن تغییراتی که در آن ایجاد می شود، باید همیشه ثابت بمانند.

لوگوی پویا یا Dynamic

مزایا:

برای خلاقیت دستتان باز است! از آنجا که رسانه های زیادی وجود دارند که از طریق آنها می توانید نام تجاری خود را بسازید مثل صفحات وب، وبلاگ ها، رسانه های دیجیتال، کالاها، تبلیغات و… می توانید لوگوی خود را متناسب با هر شرایطی تغییر دهید.

همچنین، لوگوهای پویا همه چیز را جالب نگه می دارند. مخاطبان شما منتظرند تا ببینند در مرحله بعدی چه چیزی ارائه می دهید.

زمان استفاده از علامت پویا:

این یک گزینه عالی برای مارک های موجود در صنعت سرگرمی، رسانه یا صنایع خلاق است. اگر کسب و کار شما دارای چندین شعبه مختلف باشد، مانند FedEx، یک علامت پویا با تغییر رنگ می تواند یک روش عالی برای تمایز آن قطعات به مشتریان باشد.

لوگوهای مونوگرام (Monogram)

آنها معمولاً از حروف اول نام تجاری ساخته می شوند. لوگوهای مونوگرام برای شرکت هایی که تصمیم می گیرند از حروف اول اسم خود استفاده کنند، ایده آل هستند تا خود را با مشتری شناسایی کنند. به خصوص، شرکت هایی با نام های طولانی می توانند لوگوهای مونوگرام را انتخاب کنند. این لوگوها بسیار ساده و در عین حال کارآمد هستند. از آنجا که خود لوگو فقط حروف اول را شامل می شود، ضروری است که شرکت اطمینان حاصل کند که فونت مناسب، واضح و خوانا را انتخاب کرده است.

لوگوی Monogram

چه زمانی از آرم های علامت گذاری و علامت گذاری استفاده کنید:

اگر اتفاقاً نام تجاری شما طولانی است، لوگوهای مونوگرام میتوانند گزینه مناسبی باشند. متراکم کردن نام کسب و کار به حروف اول به شما کمک می کند تا طراحی شما ساده شود و به همین ترتیب مشتریان در یادآوری شغل و لوگوی شما راحت تر عمل می کنند.

نتیجه گیری

طراحی لوگو برند شما فرایندی خلاقانه و سرگرم کننده است که بنیان هویت تجاری شما را تنظیم می کند.

هنگامی که ایده های طوفان فکری را برای طراحی لوگوی خود شروع می کنید، به ارزشهای اصلی نام تجاری خود فکر کنید و اینکه چگونه می خواهید آنها را به جهانیان ارائه دهید.

بر اساس این نوع لوگوها ، سعی کنید چندین گزینه برای لوگو برند خود طراحی کنید، آنها را به چند نفر نشان دهید و ببینید که آنها چگونه پاسخی می دهند. این آزمایش مهم است!

امیدوارم این مقاله با هفت نوع مختلف طراحی لوگو مفید واقع شده باشد و ایده هایی در مورد اینکه کدام نوع طراحی لوگو مناسب کسب و کار شما است به شما ارائه دهد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

1 دیدگاه دربارهٔ «انواع لوگو – با 7 سبک طراحی لوگو آشنا شوید!»

  1. بازتاب: نرم افزار ایلستریتور چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.