چگونه یک پروپوزال طراحی لوگو بی نقص بنویسیم؟

پروپوزال لوگو

هر روز افراد جدیدی وارد دنیای طراحی‌های دیجیتال می‌شوند. بازار پررونق و رقابتی طراحی‌های گرافیکی همواره برای افرادی که متمایل به ورود به این حوزه بوده‌اند، جذاب است. طراحی‌ لوگو، پوستر، کارت ویزیت، بنر و… تنها بخشی از فعالیت طراحان گرافیک است. هر طراحی که وارد این حوزه کاری می‌شود، به دنبال بهتر دیده شدن و جذب مشتریان بیشتر است.

 هیچکس نمی‌تواند خود را یکه‌تاز بازار پررونق طراحی‌های دیجیتال بداند؛ چرا که علم طراحی و سلایق مخاطبان هر روز در حال تغییر و به‌روز شدن است و برای بقا در این دنیایی که به سرعت تغییر می‌کند، باید تلاش زیادی کرد. مشتریان در سالیان گذشته سخت‌گیرتر شده‌اند. تقریبا هر کسی به فضای مجازی و اطلاعات بی‌انتهای آن دسترسی دارند و همین موضوع سبب افزایش سطح توقع مشتریان شده است.

مهم نیست که شما فریلنسر هستید و یا در شرکت‌های طراحی بزرگ کار می‌کنید و یا خود مالک یک استودیو طراحی هستید، شما باید شیوه جذب مشتری طراحی را بلد باشید. شما باید بدانید که در پروپوزال خود چه اطلاعاتی را در اختیار مشتریان قرار دهید.

در واقع، پیش از آنکه دست به قلم (البته دست به کیبورد) شوید، برای نوشتن پروپوزال، باید بدانید که مشتریان شما دقیقا از یک پروپوزال لوگو و طراحی چه انتظاری دارند. آشنایی با نحوه نوشتن پروپوزال لوگو به شما این امکان را می‎دهد تا پیشنهادات شغلی بیشتر و بهتری داشته باشید.

نخستین بار که شروع به نوشتن پروپوزال لوگو می‌کنید، ممکن است ساعت‌ها و یا حتی روزها زمان صرف کنید ولی نتیجه نهایی، نتواند مشتریان زیادی را برای شما جذب کند. ما می‌خواهیم به شما شیوه‌ای از نوشتن پروپوزال لوگو را آموزش دهیم که بتوانید به راحتی نیمی از مشتریان بالقوه خود را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

نوشتن پروپوزال لوگو

نوشتن پروپوزال لوگو را می‌توان به 5 گام دسته‌بندی کرد. در هر گام، قسمتی از مشکل را بررسی می‌کنیم. به سوالات شما همچون: چرا اصلا باید پروپوزال داشته باشیم و در چه مرحله‌ای باید آن را به مشتری تحویل دهیم، پاسخ خواهیم داد.

این 5 گام، شما را به نوشتن پروپوزال حرفه‌ای و بی‌نقص برای لوگو می‌رساند. توجه داشته باشید که در این مقاله، سعی شده آموزش پروپوزال نویسی به گونه‌ای باشد که با یک بار نوشتن پروپوزال و طراحی نمونه اولیه، صرفا با تغییرات جزئی بتوانید از پروپوزال خود در پیشنهاد به مشتریان مختلف استفاده کنید.

1. پروپوزال لوگو چیست؟

شاید پاسخ به این سوال نیمی از آموزش نوشتن پروپوزال لوگو باشد! پروپوزالی که شما باید بنویسید یک فایل است که به مشتری می‌گوید شما چه کسی هستید و چگونه می‌توانید به مشتری کمک کنید. همچنین، مشتری با خواندن پروپوزال شما متوجه می‌شود که برای خدمات شما چه هزینه‌ای را باید پرداخت کند. زمان‌بندی قرارداد احتمالی نیز در این پروپوزال باید گنجانده شده باشد. به بیان دیگر، شما به عنوان فروشنده لوگو و یا هر طراحی گرافیکی دیگر، اطلاعات کاملی درباره توانایی‌ها و شرایط کاری خود، به مشتری که به طراحی گرافیکی نیاز دارد، ارائه می‌دهید، این یعنی پروپوزال!

نکته طلایی که درباره پروپوزال نباید فراموش کنید، این است که هیچ‌گاه از پروپوزال به عنوان گام ابتدایی در فروش خدمات استفاده نکنید. به عنوان خط قرمز همواره به خاطر داشته باشید که ارائه پروپوزال بدون داشتن مکالمه با مشتریان، شروع شکست شما در گرفتن پروژه است. پیش از هر کاری یک قرار جلسه با مشتری خود تنظیم کنید. می‌توانید از نرم‌افزارهای تماس تصویری هم برای این کار استفاده کنید و یا با تماس تلفنی، صحبت‌های مشتری خود را بشنوید، این کار به شما کمک می‌کند تا تغییرات احتمالی مورد نیاز را نیز در پروپوزال خود اعمال کنید.

2. چرا مشتریان از شما پروپوزال لوگو می‌خواهند؟

جذب مشتری گرافیک

هزاران دلیل وجود دارد که مشتریان از شما درخواست پروپوزال لوگو کنند. اصلی‌ترین علت درخواست مشتریان از شما این است که اطلاعات بیشتری درباره توانمندی شما داشته باشند. برخی نیز ترجیح می‌دهند پروپوزال شما را با دیگر رقبایتان مقایسه و بعد تصمیم‌گیری کنند. آن‌چه که مشخص است، مشتری کاملا حق دارد که از شما درخواست پروپوزال لوگو کند. البته در این راه نباید از برخی افراد غافل شوید. همواره افرادی در بازار وجود دارند که هیچ پروژه‌ای ندارند و صرفا مایلند تا از هزینه‌های طراحی لوگو و یا نحوه نوشتن پروپوزال لوگو آگاه شوند. سعی کنید در ابتدا این گونه افراد را شناسایی کنید تا کمترین وقت را به آن‌ها اختصاص دهید. شما می‌توانید با طرح کردن چند سوال ساده، متوجه شوید که اصلا مشتری، پروژه‌ دارد یا خیر!

3. چه زمانی باید پروپوزال را ارسال کرد؟

زمان‌بندی در تبدیل مشتری بالقوه به بالفعل بسیار مهم است. هیچ‌گاه ارسال پروپوزال برای مشتری اولین و یا حتی آخرین گام نیست. بدون شک، زمان ارسال پروپوزال به صحبت‌های رد و بدل شده بین شما و مشتری بستگی دارد.

بهترین زمان برای ارسال لوگو وقتی است که از جدیت مشتری مطمئن شدید. طراحی لوگو و یا هر فعالیت گرافیکی که برای مشتری می‌خواهید انجام دهید باید برای مشتری شما مهم باشد. شما نمی‌توانید مشتری که اهمیتی به لوگوی بی‌کیفیتش نمی‌دهد را با پروپوزال، ترغیب به سفارش لوگو کنید. همچنین می‌توانید از مشتری خود سوالاتی بپرسید تا جدیت بیشتری در روند کاری مشخص کنید. سه سوال زیر بهترین سوالاتی هستند که می‌توانید از مشتری خود بپرسید:

  • چرا به لوگو (و یا لوگوی جایگزین) نیاز دارید؟ آیا لوگو واقعا برای شما مهم است؟
  • چرا تصور می‎‌کنید که من توانایی انجام پروژ‌ه‌های شما را دارم؟ آیا توانمندی‌های من مورد تائید شماست؟
  • آیا زمان مناسبی برای طراحی لوگو است؟ آیا شما در این زمان واقعا به لوگو نیاز دارید؟

4. مشتریان در پروپوزال لوگو چه چیزی را می‌خواهند ببینند؟

زمانیکه مشتری را به همکاری ترغیب کردید، زمان آماده‌سازی پروپوزال است. تمام آن‌چه مشتریان مایلند در پروپوزال ببینند، عبارت است از:

  • هزینه: اطلاعات کاملی درباره جزئیات هزینه به مشتری خود بدهید. اجازه دهید بداند که برای قسمت‌های مختلف طراحی گرافیکی چه هزینه‌هایی باید پرداخت کند. توصیه می‌کنیم از عددهای رند هم استفاده نکنید. در نظر مشتریان، مبلغ 99 هزار تومان از 100 هزار تومان خیلی کمتر به نظر می‌رسد!
  • زمان: مشتری باید بداند چه مدت منتظر لوگوی خود باشد. در پروپوزال لوگو، زمان ارائه طرح اولیه، جلسه هماهنگی و لوگوی نهایی را تعیین کنید.
  • توانایی: مشتریان مایلند تا اطلاعات بیشتری درباره توانمندی‌های شما داشته باشند. در پروپوزال، آن قسمت از توانمندی‌های خود را ذکر کنید که به سفارش مشتری نیز ربط داشته باشد.

بهترین پروپوزال آن است که بتواند مشکلات و سوالات بیشتری از مشتری را پاسخ بدهد.

5. چگونه پروپوزال لوگو بنویسیم؟

برای نوشتن پروپوزال لوگو می‌توانید از هر نرم‌افزاری استفاده کنید. از Keynote و Qwilr یا WORD می‌تواند جزو گزینه‌های شما باشد. نرم‌افزاری که از آن برای طراحی پروپوزال لوگو استفاده می‌کنید را متناسب با مشتری خود انتخاب کنید. گام‌های زیر به شما کمک می‌کند تا فایل اولیه و الگو پروپوزال خود را آماده کنید:

1. در صفحه ابتدایی نام شرکت و یا گروه طراحی خود را بنویسید. می‌توانید از لوگو و نام تجاری خود نیز استفاده کنید. شماره تماس و تاریخ نیز می‌تواند در این صفحه جای داشته باشد.

2. در صفحه دوم می‌توانید از شرکتی که از شما پروپوزال خواسته با ذکر نام و مشخصات تشکر کنید. این کار به مشتری شما حس خوشایندی خواهد داد.

3. در قسمت اول پروپوزال خود مشکل و مسئله مشتری را شرح دهید. در این قسمت شما باید نشان دهید که کاملا متوجه نیاز مشتری شده‌اید. اهداف و نیازهای مشتری خود را لیست کنید. اجازه دهید که چارچوب ذهنی مشتری و نیازش به شما شکل بگیرد.

4. در قسمت دوم پروپوزال لوگو، باید خود را نشان دهید! توانمندی‌های خود را در زمینه‌ای که مشتری به آن نیاز دارد، بیان کنید. تجربیات و نمونه‌‌های موفقی که داشته‌اید هم در این قسمت جای می‌گیرند. افتخاراتی که کسب کرده‌اید، خدماتی که شرکت و یا گروه و یا حتی شما به عنوان فریلنسر ارائه می‌دهید، کمپانی‌هایی که با آن‌ها کار کرده‌اید و… همگی در این قسمت باید ذکر شوند. در قسمت معرفی خود می‌توانید تصاویری از دفتر محل کار و یا تصویر خودتان استفاده کنید.

5. در قسمت سوم، باید زمان‌بندی تحویل کار و هزینه را مطرح کنید. شما می‌توانید هزینه هر قسمت از طراحی را جداگانه ذکر کنید. بهتر است این قسمت را به صورت گرافیکی طراحی کنید تا ماهیت تصویری روند پروژه را به مشتری نشان داده باشید.

6. در قسمت چهارم پروپوزال تجربیات دیگران از کار کردن با خود را می‌توانید ذکر کنید. اگر مشتری شما در زمینه‌ای کار می‌کند که تا به حال در آن زمینه طراحی انجام نداده‌اید، می‌توانید از جمله‌هایی مانند جمله زیر برای جلب اعتماد مشتری استفاده کنید:

“ما تا به حال در این زمینه کار نکرده‌ایم، به همین دلیل فکر می‌کنیم که خلاقیت ما برای این کار بیشتر است!”

7. در قسمت پایانی نیز می‌توانید به دو شکل عمل کنید:

  • برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر شماره حساب و راه ارتباطی جهت ثبت سفارش را قرار دهید.
  • برای کسب‌وکارهای بزرگ‌تر هم می‌توانید از نحوه عقد قرارداد صحبت کنید.

این تمام کاری است که برای نوشتن پروپوزال لوگو باید انجام دهید.

کلام آخر

هر آن‌چه که نیاز بود را برای شما توضیح دادیم، با استفاده از این مراحل می‌توانید علاوه بر نوشتن پروپوزال لوگو، برای هر فعالیت گرافیکی دیگر خود نیز پروپوزال طراحی کنید. ممکن است شما بهترین طراح گرافیکی حال حاضر نباشید، ولی اگر مذاکره با مشتری و نوشتن پروپوزال لوگو را بلد باشید، بدون شک، یکی از پرمخاطب‌ترین افراد در بازار امروز طراحی گرافیکی خواهید بود، این یک واقعیت انکارناپذیر است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.